Pregled projekta
ADRINET je sveobuhvatna grupa aktivnosti usmjerenih na poboljšanje zajedničkog sistema upravljanja obalnim područjima i kreiranje planova upravljanja za očuvanje biološke raznolikosti i obalnih ekosistema programskih regiona, koji imaju iste probleme u pogledu zagađenja, prevelike eksploatacije ribljih zaliha, ilegalnog ribolova, ulova izgubljenim ili napuštenim ribolovnim alatom (tj. morski otpad i zamke za ostale riblje zalihe).
Projekt se bavi morem kao (vodenim) krajolikom u kojem ribarstvo predstavlja 'ljudsku' komponentu. Iz tog razloga, ribolovci će biti uključeni u aktivnosti usmjerene na zaštitu priobalnog okruženja, učestvovanje u kampanjama čišćenja mora, u studijskim posetama i u treninzima o korišćenju inovativnih metodologija.
Pored toga, ADRINET će doprineti definisanju zajedničke strategije i zajedničkih instrumenata i dokumenata (MoU, Protokol, ERMP, Priručnik) kako bi pružio smjernice o tome kako primeniti različite koncepte ekološke i prostorne procene i planiranja u strukturi upravljanja rizikom, fokusirajući se na uticaj ribolova na životnu sredinu. Ovi instrumenti/dokumenti mogu se posmatrati kao doprinos koji bi mogao biti zanimljiv donosiocima odluka koji rade na različitim nivoima i razmjerama.
ADRINET predviđa ulaganja u tehnologije, opremanje ribarskih brodova sa RFID i GPS sistemima za mapiranje ribolovnih ruta i napuštenih, odbačenih ili izgubljenih mreža (što olakšava upravljanje istima i vađenje nakon završetka projekta), nadgledanje zagađenja mora, praćenje ulovljene ribe i sprečavanje pretjerane eksploatacije ribljih zaliha.
Konačno, ADRINET pruža usluge, naučnu podršku i vještine za profesionalce u ribolovu i za potrošače, kako bi potrošnja ribe bila sigurnija i u skladu sa EU pravilima i smjernicama. ADRINET je zamišljen i osmišljen u prekograničnom režimu. To nije samo zbog odabrane teme (okruženja) koja je po definiciji prekogranična stvar, već i zbog partnera koji su uključeni u smislu kompetencija (univerziteta) i dužnosti (organi javne uprave).
Izazovi koje treba da riješi ADRINET
Obalne zone su najproduktivnija područja u programskim regijama, koje nude širok izbor vrijednih staništa i usluga ekosistema koji su oduvijek privlačili ljude i ljudske aktivnosti. Ali ova intenzivna koncentracija stanovništva i prekomerno iskorišćavanje prirodnih resursa vrše ogroman pritisak na naše obalne ekosisteme što dovodi do gubitka biodiverziteta, uništavanja staništa, zagađenja, kao i sukoba oko potencijalne upotrebe i problema zagušenja.
Budući da dobrobit stanovništva i ekonomska održivost mnogih preduzeća u obalnim zonama zavise od stanja životne sredine tih područja, neophodno je koristiti dugoročne alate za upravljanje, kao što je integrisano upravljanje obalnim područjem, kako bi se poboljšala zaštita resursa obalnog područja uz istovremeno povećanje efikasnosti njihove upotrebe. Integrisano upravljanje obalnim područjem obuhvata čitav ciklus prikupljanja informacija, planiranja, odlučivanja, upravljanja i nadgledanja primjene. Važno je uključiti sve zainteresovane strane iz različitih sektora kako bi se osigurala šira podrška za sprovođenje strategija upravljanja.
Koherentna primjena s pomorskim prostornim planiranjem poboljšaće planiranje i upravljanje pristupom između mora i kopna, kao što je zaštita morskog ekosistema. Morski otpad i fantomski ribolov, na primjer, predstavljaju neke od najrelevantnijih prijetnji za vodeni predio, ali s tim povezane informacije u našim morima kao i na Mediteranu ostaju ograničene, nedosljedne i fragmentirane (Cozar et al., 2015; UNEP / MAP 2015).
Nedostatak pouzdanih naučnih podataka ozbiljno ometa efikasne mjere za borbu protiv morskog otpada u regionu. U tom kontekstu je jasna potreba za tačnim, koherentnim i uporedivim naučnim podacima na Jadranskom i Jonskom moru kako bi se postavili prioriteti za djelovanje i efikasno rješavanje morskog otpada, osiguravajući na taj način održivo upravljanje i korištenje morskog i obalnog okruženja Jadransko-jonskog makroregiona.
PROJEKTNI PARTNERI
Uloge i odgovornosti
Prekogranični regioni imaju prilično slične prirodne karakteristike, kako u pogledu priobalnih tako i morskih resursa. Ovo će omogućiti nesmetanu saradnju jer će projektni timovi morati da primjenjuju metodologiju u sličnim okolnostima.
GLAVNI REZULTATI
Širok spektar rezultata
Projektne aktivnosti posvećene su boljoj i održivijoj upotrebi resursa, kako prirodnih, tako i ljudskih. Pored potencijala obalnih i pomorskih kapaciteta, angažujemo i regionalne stručnjake koji imaju iskustvo u oblasti koja pokriva ovaj projekat. Cilj je povezati ove resurse i koristiti ih u istu svrhu
Laboratorijska analiza morske vode odabranih područja biće osnova za izradu Izvještaja naučnog Koordinatora Vodećeg partnera zajedno sa stipendistima PP 4 i PP5. Ovaj Izvještaj će se koristiti za izradu Plana upravljanja rizikom po životnu sredinu koji će se koristiti za pilot akcije u VP T2 i VP T4.
Referentni centri (RC) su opremljeni javni prostori (dostupni besplatno za partnere u svakoj zemlji programa) gdje se realizuju obuke za ribolovce, usluge Help Desk-a, događaji i informativne kampanje o morskom dnu i upravljanju ribarstvom.
Izgradnja zajednice sastoji se od: A) obuke za najmanje 40 ribara u svakom RC-u o održivom ribolovu i tehnološkom unapređenju; B) 1 Help-Desk služba za rješavanje problema i nedoumica u manjim grupnim radionicama/seminarima ili 1 na 1. C) n.3 Biće organizovane posjete za 12 ribara u zemljama Programa kako bi ribari stupili u kontakt sa kolegama i zajednicama u drugim zemljama i razmjenjivali iskustva o ribolovnom sektoru i upravljanju morskim dnom.
Alat polazi od učešća ribolovaca i sastoji se od A) 1 Ankete za identifikovanje pomoću GPS-a ribolovnih ruta i mjesta na kojima bi trebalo da se nalaze fantomske mreže. B) Ankete će rezultirati sa tri mape zajednice. C) 1 Protokol o zajedničkim strategijama o zajedničkom upravljanju obalnim područjima i ribarstvu biće potpisan od strane svih partnera. D) 1 Priručnik o zajedničkom upravljanju rizicima povezanim sa zagađenjem biće uređen i objavljen. Alat je inspirisan C_FAR participativnim pristupom.
U svakoj odabranoj oblasti biće sprovedena 1 Ribolovna akcija protiv fantomskog ribolova (AGF), koja uključuje najmanje 40 ribara i 20 ribarskih plovila u svakoj od oblasti (jer je najmanje posada plovila 2 ribara). Misije su moguće zahvaljujući uključivanju i obuci ribolovaca (VP T1 i T2). Uklonjene fantomske mreže biće pravilno odložene i eventualno reciklirane. Univerziteti će obezbijediti naučno praćenje akcija AGF-a i obezbijediti Izvještaj o nadgledanju, koji će sumirati rezultate iz 3 oblasti.
6K pojedinačnih delova ribolovačke opreme/mreža i opreme za ribolov poput vrša i parangala (prosečna oprema 60 malih čamaca) biće obilježeni mikročipovima kako bi se omogućila njihova "lokalizacija" i "sljedljivost" putem RFID tehnologije (radiofrekventna identifikacija), zahvaljujući zadacima u kojima su uključeni i obučeni ribolovci u okviru VP T1 i VP T2. Mikročipovi će se ribolovcima davati besplatno, a mogu se distribuirati i onima koji nisu direktno uključeni u aktivnosti obuke.
ADRINET ima za cilj uključivanje relevantnog (min. 10 po zemlji) broja agencija, javnih preduzeća, nevladinih organizacija koje su van partnerstva na projektu. Angažovanje ovih pridošlica nije lako i treba vremena i napora u smislu sastanaka i PR aktivnosti. Svaki partner će biti uključen u ovu dugotrajnu akciju čiji je cilj pridobijanje relevantnih lokalnih aktera da potpišu projektni memorandum o razumijevanju, s krajnjom svrhom definisanja zajedničke, multilateralne i prekogranične politike za održivo korištenje ribolova i rješavanje problema fantomskog ribolova.
LJUDI
Prekogranični tim koji razvija zajednička rešenja za region
S obzirom da je program transnacionalne saradnje usmjeren na rješavanje zajedničkih izazova koji su identifikovani u regionu, zajedno djelujemo kako bismo omogućili bolje upravljanje i održivu upotrebu prirodnih i ljudskih resursa u cilju doprinosa zaštiti životne sredine u regionu.
PLAN AKTIVNOSTI
Slijedite naš put ka poboljšanju zajedničkog sistema obalnog upravljanja i stvaranju planova upravljanja za očuvanje biološke raznolikosti i obalnih ekosistema
This website has been produced with the financial assistance of the Interreg IPA CBC Italy-Albania-Montenegro Programme. The contents of this website are the sole responsibility of Municipality of Herceg Novi and can under no circumstances be regarded as reflecting the position of the European Union and of the Interreg IPA CBC Italy-Albania-Montenegro Programme Authorities